Historijski razvoj računara

S obzirom na način obrade podataka, razvoj naprava i uređaja za računanje možemo podijeliti na četiri razdoblja:

  • Ručna obrada
  • Mehanička obrada
  • Elektromehanička obrada
  • Elektronička obrada
Prvi uređaji za koje se može reći da su neka vrsta računara bili su jednostavni kalkulatori, koji su prešli razvojni put od mehaničkih uređaja do elektronskih digitalnih uređaja.

Historijski razvoj računara

Ručna obrada

Abakus

Abakus je najstarija sprava za računanje na kojoj je bilo moguće izvoditi operacije sabiranja, oduzimanja, množenja i djeljenja. Računanje se izvodilo ručno pomicanjem kuglica duž nekoliko paralelnih šipki.

Card image cap

Abacus

John Napier

John Napier je izdao prve štampane logaritamske tablice i na osnovu njegovih principa napravljeno je ručno logaritamsko računalo koje je bilo u upotrebi sve do sredine 70-tih godina XX vijeka.

Card image cap

John Napier

Mehanička obrada

Blaise Pascal

Blaise Pascal je autor prve digitalne mašine, tj Pascalovog kalkulatora za sabiranje i oduzimanje koja je mogla baratati sa najviše 8 cifara. Radila je na principu okretanja točkića oko ose označene skalom od 0 do 9, pri čemu se nakon prelaska cifre 9 sljedeći točkić pomicao za 1.

Card image cap

Pascalina

Gottfried Wilhelm von Leibnitz

Gottfried Wilhelm von Leibnitz je razvio napredniju mašinu(Lajbnicov kalkulator) koja je izvodila osnovne računske operacije. Princip rada se bazirao na spregnutim zupčanicima, kao kod satnog mehanizma.

Card image cap

Lajbnicov kalkulator

Charles Babbage

Charles Babbage je konstruisao diferenciranu i analitičku mašinu koja je imala gotovo sve karakteristike, principe i način rada današnjih računara. U to vrijeme tehnologija nije bila razvijena da bi mogla pratiti Babbage-ove ideje, tako da će se one tek kasnije realizovati.

Card image cap

Bebidžova analitička mašina / Charles Babbage

Elektromehanička obrada

Herman Hollerith

Herman Hollerith je napravio uređaj za čitanje bušenih kartica koje su napravljene od tvrdog papira , a na kartice se po unaprijed zadanom ključu utiskuju u obliku rupica različita slova, znakovi i brojevi. Ovaj uređaj je korišten za prvi popis stanovništva u SAD-u 1890.godine.

Card image cap

Herman Hollerith

Elektronilka obrada

John Presper Eckert i John William Mauchly

John Presper Eckert i John William Mauchly predstavljaju elektronsku mašinu za računanje, računare
- ENIAC(Electronic Numerical Integrator And Calculator)
- UNIVAC(Universal Automatic Computer)
Računari su zasnivali svoj rad na vakuumskim elektroničkim cijevima, bili su velikih dimenzija, trošili su puno energije i često se kvarili.

Card image cap

ENIAC / UNIVAC

John von Neumann

John von Neumann je predstavio funkcijski opis računara kod kojeg se podaci i programi pohranjuju u memoriju računara. On pojednostavljuje arhitekturu računara predlažući korištenje binarnog umjesto dekadnog brojnog sistema. Ovakva arhitektura se koristi i kod savremenih računara.

Card image cap

John von Neumann

Za kraj pogledajte jedan zanimljiv ilustrativni video:

    Pitanja:
  1. Razdoblja razvoja uređaja i naprava za računanje?
  2. Abacus?
  3. John Napier?
  4. Blaise Pascal?
  5. Gottfried Wilhelm von Leibnitz?
  6. Charles Babbage?
  7. Herman Hollerith?
  8. John Eckert i John Mauchly?
  9. John von Neumann?