Računar

Šta je računar?

Računar ili računalo u mnogim radnjama zamjenjuje čovjeka. Radi ono za što posjeduje instrukcije, odnosno upute za rad. Prema jednoj od definicija, računar je uređaj koji prema zadanim uputama (programu), može prihvatiti i zapamtiti podatke, s njima obaviti niz operacija te rezultate neposredno prikazati ili pohraniti za buduću upotrebu.

U ovoj definiciji su navedene sve radnje koje računar može obaviti: prihvatiti podatke, sačuvati ih, provoditi zadane naredbe i prikazivati rezultate. To su ujedno i osnovne funkcije računara: ulaz, pohrana, obrada i izlaz. Računar ima nekoliko važnih obilježja, a to su da je elektronički, digitalni, programibilan, automatski, interaktivan uređaj sa okolinom tj korisnikom.

Računar je elektronički uređaj jer se sastoji od elektroničkih dijelova. Osim toga, za rad računara potrebni su nam programi, a oni se sastoje od uputa koje računaru nalažu koje operacije treba provesti za obavaljanje zadatka.
Zbog mogućnosti da bude programiran i izvršava programe, kažemo da je računar programibilan uređaj.
Savremena tehnologija radi na principu binarnog brojnog sistema, a njegove vrijednosti su samo 0 i 1. To načelo rada koriste i računari koji sve vrste podataka zapisuju u obliku brojeva 0 i 1 i zbog toga upravo kažemo da je računar digitalni uređaj.
Kada pokrenemo neki program u računaru, on automatski izvršava naredbe bez ičije pomoći.
Prilikom pokretanja programa, računar i korisnik su u međudjelovanju, pa kažemo da su u interakciji.

Fizičke komponente i opremu koji čine računar, zovemo hardware. Tu spadaju svi električki i elektronički sklopovi ugrađeni u računar(npr.žice, otpornici, procesor itd.) kao i veće komponente(npr.monitor, tastatura, kućište itd). Za pravilan i učinkovit rad računara potrebna je i programska podrška ili software, a čine je programi ugrađeni u računar. Program je skup naredbi i uputa kojima upravljamo radom računara. Bez programa računar ne bi znao učiniti ništa korisno.

Hardware i software zajedno čine računarski sistem.


Kako radi računar?

Još 1945.godine matematičar John von Neumann objavio je principe rada računara. Prema njegovom modelu, hardware računara se može podijeliti u četiri cjeline: aritmetičko-logičku jedinicu, upravljačku jedinicu, memoriju i ulazno-izlazne uređaje.
Aritmetičko-logičku jedinicu i upravljačku jedinicu zovemo jednim imenom centralni procesor ili CPU(Central Processing Unit). Memorija služi za spremanje rezultata, ali i svih međukoraka obrade te dobavljanje podataka iz nje. Ulazni i izlazni uređaji služe za interakciju između okoline i računara. Pomoću ulaznih uređaja unosimo podatke, a nakon obrade, pomoću izlaznih uređaja rezultate prikazujemo. Na principu koji je postavio John von Neumann rade i današnji računari.

Vrste računara

Računari se međusobno razlikuju na više načina. Neke osobine računara su više važne(npr.brzina procesora), neke manje(npr.boja kućišta). Sada ćemo navesti koje su osnovne vrste računara i po čemu ih razlikovati.
Podjela računara po namjeni na:

  • Računari specijalne namjene(npr. u automobilu računa prosječnu potrošnju, predviđa koliko se još kilometara možemo voziti itd)
  • Računari opće namjene - za rješavanje različitih zadataka i problema
Podjela računara prema veličini i snazi:
  1. Superračunari(supercomputer) – najsnažniji računari koji postoje u datom trenutku.Obično se upotrebljavaju u pojedinim ustanovama i institucijama za složene naučne i tehničke proračune (npr. za predviđanje klimatskih promjena na Zemlji).
  2. Centralni računari (mainframe) – po snazi slični superračunarima, a mogu poslužiti istovremeno nekoliko stotina, pa i hiljada korisnika.
  3. Mini računari (minicomputer) – snaga obrade podataka znatno im je manja od velikih računara, a mogu posluživati istovremeno do 100 korisnika.
  4. Mikro kompjuteri(microcomputer) – manji računari za obavljanje različitih zadataka i poslova jednog korisnika.

Tipovi računara

Za kraj pogledajte jedan zanimljiv ilustrativni video:

    Pitanja:
  1. Šta je računar?
  2. Obilježja računara?
  3. Principi rada računara?
  4. Vrste računara po namjeni?
  5. Vrste računara prema veličini i snazi?